J. K. Rowlingová: Harry Potter a Fénixův řád

Tragédie. Je to divné, různě slátané, nedeterminující. Prostě úplně zbytečný díl.

Všichni -iusové zůstávají -iusy ve všech pádech, a to mě bolí, ruší a znechucuje. Chci Siria, ne Siriuse!

Ze čtvrtého dílu si nepamatuji vůbec nic, takže se prosím nedivte, že si zde poznamenám, co se tu dělo. Ve čtvrtém díle se koná nějaký turnaj bludišti, zemře nějaký Cedrik a Voldemort nějak obživne či co, víc nevím. Ve Fénixově řádu pošle Ropucha na Pottera smrtijedy, ten jim vyšle v ústrety jelena, a pak se dozví, že je hlídán Fénixovým řádem, který bojuje proti Voldemortovi. Fénixův řád sídlí v Londýně, u Siria v utajeném domě.

Tomu, že Voldemort obživl, nikdo na ministerstvu kouzel nevěří. Ropucha z ministerstva se dostane do školy, z učitelky povýší na vyšetřovatelku a nakonec i na ředitelku, aby byla v závěru důkladně ztrestána.

Voldemort se snaží proniknout na ministerstvo kouzel, aby si mohl vyzvednout nějakou věštbu, o které se pořád mluví jako o zbrani, což jsem vůbec nepochopil. Celá knížka je úplně nepochopitelná.

Potter & spol. se dostanou k věštbě, přepadnou je smrtijedové, strašně zmateně s nima různě zápasí, až se nakonec věštba rozbije, sám Voldemort se objeví na ministerstvu, takže jeho existence je konečně uvěřitelná, ale v nejlepším se Voldemort přemístí neznámo kam a je konec. To přemisťování je úplná záhada.

Místo toho, aby Brumbál nebo někdo podobný věštbu hned na začátku zlikvidoval (= rozbil kouli), tak ji hlídají, ale neuhlídají. Proč? Sice by mohli Potterovi říct, že mu noční můry a vidiny podsouvá Voldemort a že jim nemá věřit, ale neřeknou. Proč?

Potter sice má bezpečný komunikační kanál (zrcátko) se Siriem, ale zapomene na něj. Proč? Od toho přece kouzelné dary jsou, aby jich bylo ve správnou chvíli použito. Když Jiřík pomůže mravencům a oni mu na oplátku slibují, že mu také pomohou, až to bude potřebovat, zapomene na to snad Jiřík?

Potter zapomene, že Snape je členem Fénixova řádu. Dejme tomu. Že by na to ale zapomněli úplně všichni? Neuvěřitelné.

Sirius má podezření, že Krátura byl venku. Proč se ho tedy nezeptal, když mu Krátura nesmí lhát?

Proč jsou pořád všichni postaveni před řešení situací, které by nemusely nastat? Jenom kvůli tomu, aby se mohli všichni (a Potter nejvíce) užírat odpovědností za Siriovu smrt? To je velmi chabé.

Jediné uvěřitelné na celé knize jsou výpady ministerstva. Ministerské výnosy a oznámení v souladu s těmito výnosy jsou dokonalá.

Hrdinnou postavou je Minerva McGonagallová. Její šarvátky s Ropuchou jsou báječné.

Žádné komentáře: